Notable Alumni

Santa Croce Alumni who have been elevated to the Office of Bishop

Joseph M. OKEMWA: Kisii, Kenya

Misael VACCA: Duitama-Sogamosoh, Colombia

Leon MALY: Lviv, Ukraine

Tomás Jesús ZÁRRAGA COLMENARES: San Carlos, Venezuela

Archbishop Rainer M. WOELKI: Köln, Germany

Juan Ignacio GONZALEZ ERRAZURIZ: San Bernardo, Chile

Anthony MUHERIA: Kitui, Kenya

Artur Grzegorz MIZINSKI: Lublin, Poland

Emmanuel C. TRANCE: Catarman, Philippines

Marco Antonio CORTEZ LARA: Tacna y Moquega, Perù

Philippe JOURDAN: Apostolic Administrator of Estonia

Oscar Domingo SARLINGA: Zárate-Campana, Argentina

Marcos Aurelio PÉREZ CAICEDO: Guayaquil, Ecuador

Jose PANDARASSERY: Kottayam dei Siro-Malabaresi, India

Alexis TOUABLY YOULO: Agboville, Ivory Coast

Paulinus EZEOKAFOR: Awka, Nigeria

Wieslaw LECHOWICZ: Tarnów, Poland

José Francisco GONZÁLEZ GONZÁLEZ: Campeche, Mexico

Fernando José Monteiro Guimarães, C.Ss.R.: Garanhuns, Brazil

Grzegorz KASZAK: Sosnowiec, Poland

Francisco Javier STEGMEIER SCHMIDLIN Villarica, Chile

Tarcisio NASCENTES dos SANTOS: Divinópolis, Brazil

John O. BARRES: Allentown, USA

Pedro Daniel MARTINEZ: San Luis, Argentina

Maurice Muhatia MAKUMBA: Nakuru, Kenya

Remigius INCHANANIYIL: Thamarassery, India

Dominic KIMENGICH: Lodwar, Kenya

Pedro CUNHA CRUZ: Campanha, Brazil

Antonio Guido FILIPAZZI: Apostolic Nuncio in Indonesia  

Anthony Fallah BORWAH: Gbarnga, Liberia

Gilson ANDRADE DA SILVA: Sâo Salvador da Bahia, Brazil

Jozef Hal’ko: Bratislava, Slovakia

Luiz Henrique da Silva Brito: Rio de Janeiro, Brazil

Eduardo José Castillo Pino: Portoviejo, Ecuador

Orlando Roa Barbosa: Espinal, Colombia

Guido Gallese: Alessandria, Italy

Francisco Caraballo Fermín: Maracaibo, Venezuela

Nicolas Thevenin: Apostolic Nuncio in Guatemala

Samuel Jofré: Villa María, Argentina

José Aparecido Gonçalves de Almeida: Brasília, Brazil

Marcony Vinícius Ferreira: Brasília, Brazil

Fabio Fabene: Under-Secretary of the Synod of Bishops

Carlos Lema García: Sâo Paulo, Brazil

Levi Bonatto: Goiania, Brazil

Marcelino Antonio Maralit: Boac, Philippines

César Alcides Balbín Tamayo:  Caldas,  Colombia

Dennis Villarojo: Cebu, Philippines

Oscar L. Florencio: Cebu, Philippines

Corrado Sanguineti:    Pavia, Italy

Polito RODRIGUEZ MENDEZ: San Carlos, Venezuela